See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Färgnings- och monteringsmaskin
Beskrivning: Utrustning ska användas på Klinisk patologi och Cytologi, för framställning av histologiglas för diagnostik i laboratoriets rutindrift. Verksamheten behöver årligen kunna färga cirka 100 000 standardglas med olika histologiska färgningar och cirka 20 000 storsnittsglas. Utöver dessa tillkommer externa monteringar av cirka 10 000 glas. Utrustningen kommer att köras kontinuerligt dagtid utan avbrott. Instrumentet måste även kunna användas för färgning av akuta prover.
Intern identifierare: 24RS388
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000