Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akut- och skelettlab LSK 2019
Referensnummer: 2019-024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111200 Röntgenlaboratorier
II.1.4.
Kort beskrivning
Kliniken avser att byta ut ett befintligt skelettlab mot ett nytt multifunktionslab med genomlysningsfunktion där detektorn ska vara takhängd.
Avsikten är att ny utrustning placeras i befintliga lokaler.
Bilaterala höftundersökningar ska kunna utföras med dosautomatik utan att behöva förflytta patienten på undersökningsbordet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen