42466-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Förbrukningsartiklar för tandvård
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandvårdsmaterial, förbrukning
Referensnummer: VF2018-0004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0004 Tandvårdsmaterial, förbrukning
Upphandlingen avser ramavtal och är indelad i 140 produktgrupper som omfattar följande material:
Tandfyllnadsmaterial
Endodontimaterial
Leksaker
Profylaxmaterial
Puts och polering
Engångsmaterial
Röntgenmaterial och skyddsutrustning
Utrustning, tillbehör
Avtrycksmaterial
Instrument
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:51 000 000 kr,dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2019-06-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2022-05-31
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 33131100 Tandkirurgiska instrument, 33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk, 33133000 Tillbehör för tandavtryck, 33141810 Tandfyllningsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen