42467-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datortillbehör 2019
Referensnummer: V 2019/103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att tillgodose Lunds universitet med olika typer av datortillbehör och reservdelar till datorer, nätverk och tillhörande områden. Med tillbehör avses både kringutrustning och tillbehör avsedda att monteras i en dator.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30210000 Databehandlingsmaskiner (maskinvara), 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30234000 Lagringsmedier, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237100 Delar till datorer, 30237200 Datortillbehör, 30237400 Tillbehör för datainmatning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Ramavtalet avser att tillgodose Lunds universitet med olika typer av datortillbehör och reservdelar till datorer, nätverk och tillhörande områden. Med tillbehör avses både kringutrustning och tillbehör avsedda att monteras i en dator.Det totala värdet av upphandlingen uppskattas till ca 16 000 000 SEK. Lunds universitet kan inte garantera någon inköpsvolym under kommande avtalsperiod.
Med ”datortillbehör” avses produkter inom exempelvis nedanstående områden och produktkategorier. 1. Datorkomponenter (datorlådor, grafikkort, hårddiskar, kontrollerkort, ljudkort, minnen, moderkort, nätaggregat, nätverkskort, optiska enheter, processorer) 2. Enklare kameror/videokameror 3. Enklare nätverksprodukter (enklare routers, enklare switchar, PoE-injektorer) 4. Förbrukning och datalagring (digitalminnen, externa hårddiskar, kortläsare, minneskort, optiska lagringsmedia: Blu-ray, CD, DVD; USB-hubbar) 5. Kablar och adaptrar (adaptrar, kablar, nätadaptrar) 6. Multimedia (headsets, högtalare, högtalartelefoner, hörlurar, mikrofoner, webbkameror) 7. Skanners (flatbäddsskanners, streckkodsläsare) 8. Skrivarförbrukning och skrivartillbehör (bläckpatroner, etikettskrivare, lasertoner och reservdelar till skrivare utanför avtal) 9. Tangentbord och pekdon (ergonomiska pekdon, handledsstöd, musmattor, möss, ritplattor, tangentbord) 10. Övriga tillbehör (datorväskor, axelremsväskor, batterier till bärbara datorer, batterier till enklare UPS, dockningsstationer och tillbehör till dockningsstationer, enklare UPS, låsvajrar, ryggsäckar, datorfodral, tillbehör till bildskärmar, t.ex. stativ, sekretesskydd) För mer utförlig beskrivning av upphandlingsområdet se avsnitt 3 Kravspecifikation.