42468-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: grossistsortiment KAKS
Referensnummer: 18/88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Kolonial, färskt och djupfryst sortiment i fyra varukorgar för kommunerna Arboga, Kungsör, Köping och Surahammar.
Inledning
Denna grossistupphandling annonseras för kommunerna Arboga, Kungsör, Köping och Surahammar. Kommunerna bjuder härmed in er att lämna anbud gällande kommunernas behov av livsmedel enligt sortimentsspecifikationerna. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
Under 2018 köpte kommunerna gemensamt grossistsortiment för ca 37,4 miljoner kronor. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Orgnr: Upphandlande myndighet: (inköp per kommun 2018)
21 20 00 – 2114 Köpings kommun (18 900 000 SEK)
21 20 00 – 2122 Arboga kommun (8 000 000 SEK)
21 20 00 – 2056 Kungsörs kommun (5 200 000 SEK)
21 20 00 – 2031 Surahammars kommun (5 300 000 SEK)
Välkommen med ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15111000 Nötkött, 15113000 Fläskkött, 15115100 Lammkött, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15312000 Potatisprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15555000 Glass och liknande produkter, 15610000 Sädesprodukter, 15614000 Behandlat ris, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15850000 Pastaprodukter, 15872000 Örter och kryddor, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdelning av kontrakt
Upphandlingen har fyra separata varugrupper där anbud lämnas på antingen varugrupp 1 eller någon/några av varugrupperna 2-4, i enlighet med LOU (4 kap. §13-17). Alla varugrupper utvärderas separat, en vinnare kommer att antas per varugrupp. Sedan ställda krav är uppfyllda, tilldelas den anbudslämnare kontrakt som lagt lägst pris för respektive varugrupp.
Varugrupp 1 Kolonial, färskt och djupfryst (Köping, Arboga, Kungsör, Surahammar)
36 750 000 SEK
Varugrupp 2 kött oberett fläskkött (Köping, Arboga, Kungsör)
300 000 SEK
Varugrupp 3 kött oberett nötfärs (Köping, Arboga, Kungsör)
200 000 SEK
Varugrupp 4 kött oberett lammkött (Köping, Arboga, Kungsör, Surahammar)
150 000 SEK