424743-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Verktygsmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Småmaskiner och reservdelar
Referensnummer: KS 2023/0091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42600000 Verktygsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser ramavtal avseende småmaskiner, tillbehör till småmaskiner, reparationer och underhåll av småmaskiner samt reservdelar till nya och befintliga småmaskiner.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-08-29 23:59.
Omfattning
Avrop från ramavtalet avser inköp av småmaskiner, tillbehör till småmaskiner, vissa reparation och visst underhåll av småmaskiner samt reservdelar till nya och befintliga småmaskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34320000 Mekaniska reservdelar utom motorer och motordelar, 34913000 Diverse reservdelar, 42652000 Handhållna elektromekaniska verktyg, 42670000 Delar och tillbehör till verktygsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser ramavtal avseende småmaskiner, tillbehör till småmaskiner, reparationer och underhåll av småmaskiner samt reservdelar till nya och befintliga småmaskiner. För mer information om maskiner se Bilaga Utvärderingsbilaga småmaskiner och reservdelar.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”. Beställaren avser att teckna ramavtal enligt följande.
Ramavtal kommer att tecknas med 1 leverantör som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet. För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden rätt att avropa varor och tjänster från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler, se punkt 1.1.3. Beställaren garanterar inga volymer.