424791-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Finkemikalier och andra kemikalier
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratoriekemikalier, utensilier och skyddsprodukter.
Referensnummer: SU FV-2.2.2-2537-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för leverans av laboratoriekemikalier, utensilier och skyddsutrustning till samtliga enheter vid Stockholms universitet, inklusive SU-butiken som bedriver butiksverksamhet och som i de flesta fall fungerar som central beställningsenhet för vidare distribution till institutionerna vid Stockholms universitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 70
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Laboratorieglas
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33793000 Laboratorieglas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i flera produktgrupper som trattar, prov- och preparatrör, petriskålar, bägare och märcylindrar, flaskor, burkar, gastvättflaskor, kolvar, pipette, proppar m.fl.
Del nr: Laboratorieutensilier
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Laboratorieutensilier och förbrukningsmaterial för laboratorieverksamhet. Produkterna är uppdelade i flera undergrupper borstar, termometrar. filtreringstillbehör, laboratoriepapper, klämmare och stativ, kromatografiprodukter, skedar och spatlar, sprutor, kanyler, provrörsställ och provrörsboxar, frysaskar, kryorörsrack, autoklavpåsar, plastbackar, pincetter, saxar och skalpeller, dunkar, hinkar, varukorgar, omrörarmagneter, mortlar, proppar och manschetter av gummi, sprutfilter, automatpipetter m.fl.
Del nr: Skyddsutrustning
18143000 Skyddskläder
Upphandlingen är uppdelad i produktgrupperna skyddsrockar, skyddshandskar, skyddsutrustning, avfallsemballage m.fl.
Del nr: Laboratoriekemikalier
Upphandlingen är uppdelad i flera produktgrupper som lösningsmedel, etanol, syror, baskemikalier samt övriga laboratoriekemikalier exklusive molekylärbiologiska produkter.