42487-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företags- och organisationsrådgivning – Rådgivning kompetenslyft företagsledning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRådgivning kompetenslyft företagsledning
BeskrivningSLU önskar teckna ramavtal med en eller flera leverantörer med uppdrag att förse SLU med förbrukningsprodukter inom skog, lantbruk, service och brädgård enligt vad som anges i kapitel 3. SLU ska under år 2025 till 2027 genomföra ett rådgivnings- och konceptutvecklingsprojekt riktat till målgruppen lantbrukare som bedriver nöt- och lammköttsproduktion på mindre enheter i Västra Götaland. Insatsen finansieras av länsstyrelsen Västra Götaland och därför ska den fysiska utbildningsinsatsen ske på plats i Västra Götaland. Syftet med det nya konceptet ”Företagslyft Lantbruk” är dels att lyfta lantbrukarnas kompetens inom företagsledning och riskhantering, dels att metodutveckla nämnda koncept för företagsanalys. Företagslyft Lantbruk är inspirerat av olika metoder inom ”Lean” och rådgivningen/coachningen sker i form av ERFA-grupper, både fysiskt och digitalt. Genom Företagslyft Lantbruk förses lantbrukarna med verktyg som hjälper dem att identifiera slöserier och förbättringspotentialer i sin verksamhet, samtidigt som de i grupp coachas i att vidta förändringar och tränas i metoder som ökar deras förmåga att kontinuerligt arbeta med produktionsförbättrande åtgärder i alla delar av sitt företag. Vidareutvecklingen av konceptet ”Företagslyft lantbruk” handlar om att i högre grad anpassa materialet så att det blir ännu mer tillämpbart i praktiken och öka dess användbarhet. Detta för att möjliggöra att ”Företagslyft lantbruk” blir en metod som kan användas av lantbrukare som både på egen hand, eller i en grupp av lantbrukare t ex i form av studiecirklar, vill jobba med företagsutveckling. Målet är lönsamma, hållbara och konkurrenskraftiga företag med nöt- och lammköttsproduktion som kan hantera risker och utveckla sina verksamheter för framtiden. Upphandlingen omfattar gruppcoachning av lantbrukare som har dikalvs-, ungnöts- eller lammproduktion och som bedriver sin produktion på deltid. Tre rådgivare ska upphandlas, en per djurslag, där respektive rådgivare coachar en grupp av lantbrukare, 9-10 lantbrukare per grupp, utifrån utbildningsmaterialet i ”Företagslyft lantbruk”. Rådgivarens coachning omfattar totalt 6 fysiska och 4 digitala träffar med sin grupp under år 2025 till 2027. I uppdraget ingår även utvecklingsarbete av företagsanalyskonceptet ”Företagslyft Lantbruk” tillsammans med forskare på SLU samt att vid projektets slut delta på ett dialogmöte för spridning av projektets resultat. Antal som förväntas behövas för respektive rådgivare uppskattas ligga mellan 300-350 st.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106522:Lot:1