424880-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter avlidna
Referensnummer: UC-2017-422
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen utgörs av transporter av avlidna där Region Östergötland och för i denna upphandling samverkande kommuner, har ansvar för dessa transporter.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1 - Västra länsdelen
Anbudsområde 2 - Centrala länsdelen Anbudsområde 3 - Östra länsdelen
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 Västra länsdelen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport från/till/inom nedan angivna kommuner avseende avliden i ordinärt boende, kortidsboende eller särskilt boende:
— Boxholm
— Mjölby
— Motala
— Vadstena
— Ödeshög
Dessutom utgörs uppdraget av:
— Transport till/från bårhusen på LiM, US samt ViN,
— Transport till/från bårhus där pacemaker/explosiva implantat eller annat batteridrivet implantat kan tas bort,
— Transport till/från bårhus där vävnadstagning för organtransplantation utförs,
— Transport av remitterad patient folkbokförd i västra länsdelen som avlidit utomläns.
Anbudsområde 2 Centrala länsdelen
Del nr: 2
60100000 Vägtransporter, 98370000 Begravnings- och tillhörande tjänster
— Kinda
— Linköping (ej särskilt boende)
— Ydre
— Åtvidaberg
— Transport till/från bårhus där pacemaker/explosive implantat eller annat batteridrivet implantat kan tas bort,
— Transport av remitterad patient folkbokförd i centrala länsdelen som avlidit utomläns,
— Förberedelse av avliden inför visning samt iordningställande efter visning vid bårhus på US.
Anbudsområde 3 Östra länsdelen
Del nr: 3
— Finspång
— Norrköping (ej särskilt boende)
— Söderköping
— Valdemarsvik
— Transport till bårhus där vävnadstagning för organtransplantation utförs,
— Transport av remitterad patient folkbokförd i östra länsdelen som avlidit utomläns,
— Förberedelse av avliden inför visning samt iordningställande efter visning vid bårhus på ViN.