424881-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus- och stenmateriel, fritt levererat
Referensnummer: 16/118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp ramavtalsleverantör för behovet av grus- och stenmateriel.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Grus- och stenmateriel, fritt levererat, till våra arbetsplatser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44910000 Sten för byggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Jönköpings kommun 212000-0530 handlar upp löpande tillförsel av Grus- och stenmateriel i olika fraktioner fritt levererat till angivna arbetsplatser samt även i de fall vi själva kommer och hämtar. (I underlaget nämnda volymer är historiska och garanterar inga framtida intäkter.)
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en leverantör per zon, gällande leveranser fritt levererat till arbetsplats inom zon, samt en leverantör på sandningssand för leveranser till adresser nämnda i prisfilen. Max 6 leverantörer kan bli aktuella.
Upphandlingen gäller leveranser i zon SV, NV, NO, SO, Stadszon, Sandningssand.Zoner x SV - Kettilstorp, Råslätt, Hovslätt, Norrahammar, Taberg, Månsarp, Bottnaryd x SO - Ljungarum, Barnarp, Tenhult, Öggestorp, Lekeryd x NO - Kaxholmen, Skärstad, Ölmstad, Gränna, Örserum, Visingsö x NV - Kortebo, Trånghalla och Bankeryd x Stadszon - Jönköping och Huskvarnax Sandningssand - leveransplatser i Anbudsformuläret.
Zonkarta bifogas.
Hämtningspriser utvärderas ej utan fungerar som en prislista i de fall vi väljer att hämta.