424882-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskiner med förare
Referensnummer: 16/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp inhyrning av bemannade entreprenadmaskiner (grävmaskiner, lastmaskiner, m.m.) som ett ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommun handlar upp inhyrning av bemannade entreprenadmaskiner (grävmaskiner, lastmaskiner, m.m.).
Inledning
Jönköpings kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för löpande inhyrning av bemannade entreprenadmaskiner då vi själva inte utför arbetet.
Omfattning
Inhyrning av bemannade entreprenadmaskiner med tillhörande utrustning omfattande maskintyper enligt Prisfilen.
Aktuell inhyrning avser timinhyrning under kortare såväl som längre tid. Tjänster av entreprenadtyp är undantagna från detta uppdrag samt kommunens användning av egna fordon och maskiner eller inhyrning av maskiner med egna förare.
Historiska 12 månader var enligt följande:
Bandgrävare < 8 t - 300 timmar, Bandgrävare 8-14 - 300 timmar, Bandgrävare 21-28 - 3 000 timmar, Bandgrävare 28-40 - 3 500 timmar, Hjulgrävare 13-17 - 1 800 timmar, Hjulgrävare >17 t - 6 600 timmar, Hjullastare 14-19 - 500 timmar. Hjulgrävare > 17 ton "Vattenläckor" - 9 800 timmar
Beställaren kan inte bedöma den exakta omfattningen av kommande behov eller garantera det faktiska utnyttjandet av detta ramavtal.