424947-2019 - ÄndringSverige-Linköping: Pakettransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporttjänst för leverans av sjukvårdsprodukter
Referensnummer: UC-2018-213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60161000 Pakettransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten avser transporter av sjukvårdsprodukter för leverans från regionens centrallager i Norrköping. Transporterna ska ske till personer i hemmet eller till utlämnings-ställe/servicepoints.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen omfattar hela länet Östergötland är att upphandlande myndigheter har behov av en helhetslösning och ser stordriftsfördelar med en sådan lösning.