Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34513550 Sjömätningsfartyg, 71351924 Undervattensutforskningar, 79961320 Undervattensfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Havs- och vattenmyndigheten har behov att utföra vrakplatsundersökningar. Denna upphandling avser uppdrag gällande vrakplatsundersökning av vraken efter fartygen Lindesnäs, Immen, Malmi och Nynäs I. Havs- och vattenmyndigheten har erhållit uppdrag att genomföra vraksanering av miljöfarliga vrak under 2018. Denna upphandling avser uppdrag att utföra vrakplatsundersökning och är en del i Havs- och vattenmyndighetens uppdrag med vraksanering.