424956-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränsle och Drivmedel
Referensnummer: KS 2020/0644
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att tillgodose köparens behov av bränsle och drivmedel med tillhörande produkter och tjänster enligt beskrivningen i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Upphandlingen är indelad i följande delområden:
1.a Stationstankning av diesel, bensin och etanol
1. b Stationstankning av HVO100
2.a Bulkleverans av eldingsolja och diesel
2.b Bulkleverans av HVO100
3. Fordonsgas (Biogas100)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09120000 Gasformiga bränslen, 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle, 09135100 Eldningsolja
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen