Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kolonialt och fryst sortiment
Referensnummer: 027-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att leverera kolonialt, fryst sortiment, färskt kött och kioskvaror till Kommunen (vilket bland annat omfattar tillagningskök, mottagnngskök på skolor och förskolor samt mindre enheter i komunen såsom äldreboenden, gruppboenden, stödboenden kafeterior m.m.). Ramavtalet omfattar de produkter som är angivna i Bilaga Sortimentslista. Produkterna i Sortimentslistan är nettoprissatta. Ramavtalet gäller även för Leverantörens övriga produkter inom anbudsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen