425012-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem.
Referensnummer: C2017-0482
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers upphandlar nu ett ekonomisystem. Ekonomisystemet ska vara implementerat och fullt implementerat 1.1.2019. Ekonomisystemet ska utgöra ”motorn” och ska hantera de grundläggande funktionerna redovisning, kundfakturering, in- och utbetalningar, anläggningsredovisning och kund- och leverantörsreskontror.
Målet är att Chalmers ska ha hög kvalitet i redovisningen och en effektiv ekonomihantering.
Det är viktigt att systemet kan säkerställa en god intern kontroll och att systemet i hög grad kan förses med automatiserade kontroller och regelverk så att användaren generellt upplever att det är lätt att göra rätt och svårt att göra fel.
Upphandlingsobjektet består av:
— Licenser, support, underhåll, uppgraderingar och uppdateringar samt dokumentation;
— Implementeringsprojekt;
— Konsultinsatser utöver implementeringsprojektet;
— Utbildningsinsatser utöver implementeringsprojekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen