425018-2017 - ResultatSverige-Mora: Kaviar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterannons – Livsmedel i konsumentförpackning – Mora, Orsa och Älvdalens kommuner.
Referensnummer: MK UH 2017/00027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15244100 Kaviar
II.1.4.
Kort beskrivning
Mora kommuns inköpscentral inbjuder till anbudsgivning avseende inköp av dagligvaror/livsmedel i butik samt leverans av dagligvaror/livsmedel. Syftet är att ingå ramavtal för att tillgodose behov hos verksamheter där pedagogiska inköp förekommer eller inköp av mindre storlek i konsumentförpackning där storköksverksamhet inte finns, även akuta inköp av specifika varor ingår.
Upphandlingen är indelad i flera separata avtalsområden. Varje område kommer att utvärderas och tilldelas separat.
Anbudsförfrågan avser inte upphandling av livsmedel till kommunernas storkök eller inhandling i butik och distribution av inhandlade varor till pensionärer med beslut om bistånd enligt socialtjänstlagen. Dessa inköp är reglerade i separata ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222111 Bananer, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15500000 Mejeriprodukter, 15511000 Mjölk, 15530000 Smör, 15551310 Naturell yoghurt, 15555000 Glass och liknande produkter, 15612100 Vetemjöl, 15613300 Flingor, 15811000 Brödprodukter, 15821130 Knäckebröd, 15830000 Socker och liknande produkter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe, 15871230 Tomatketchup
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i följande anbudsområden:
Köp i butik – ej leverans, uppdelat i olika geografiska områden:
1. Mora centralort,
2. Våmhus,
3. Sollerön,
4. Venjan,
5. Älvdalen centralort,
6. Särna,
7. Idre,
8. Orsa.
Leverans av livsmedel inom nedanstående geografiska områden:
9. Mora centralort,
10. Älvdalen centralort,
11. Orsa.