425070-2017 - ResultatSverige-Kristianstad: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollmaterial för Immunkemiplattform, klinisk kemi.
Referensnummer: 1701510
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtal av kontrollmaterial för immunkemi, som ska användas inom Medicinsk Service, Labmedicins laboratorier i Malmö, Trelleborg, Lund, Landskrona, Helsingborg, Ängelholm, Kristianstad, Hässleholm och Ystad.
Avtal skall gälla i två (2) år med rätt för Region Skåne till förlängning i ytterligare ett (1) + ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33127000 Utrustning för immunanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen