425075-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd BMC Remedy
Referensnummer: 010351-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för leverans av konsulttjänster avseende systemet BMC Remedy på nivåerna Expert och Senior. Anbud ska innehålla minst tio (10) konsulter.
Försäkringskassan uppskattar följande volym:
18 000 timmar under perioden 2019-01-01 - 2021-12-31. Omfattning under förlängningsperioden till och med 2018-12-31 uppskattas till 6 000 timmar.
Omfattning
Upphandlingen omfattar konsulter med mycket kvalificerade expertkompetens inom BMC ARS basplattform samt hela ITSM-sviten.Försäkringskassan avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Försäkringskassan har övervägt att dela upp kontraktet i separata delar men har funnit att detta inte är lämpligt utifrån kontraktsföremålets utformning och Försäkringskassans förvaltningsorganisation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen