See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arkitekt- och teknikkonsulter 2025, flera teknikområden
Beskrivning: Upphandling av Piteå kommuns behov av arkitekt- och teknikkonsulter. Nedanstående tekniker (delområden). • Arkitekt allmänna byggnader • Ingenjör VVS • Ingenjör SÖ • Ingenjör A&K Arkitekt och konstruktion • Byggledare husbyggnad • Ingenjör El-tele • Projektledare anläggning • Projektledare Bygg • Elrevisionsbesiktning
Intern identifierare: 24INK033
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1: Arkitekt Allmänna Byggnader
Beskrivning: Under denna rubrik med tillhörande underrubriker redovisas de krav som ställs på Konsulten som ska utföra avropade uppdrag. Vidare framgår beskrivning av vilka uppgifter som ska lämnas av anbudsgivaren i dennes anbud.
Intern identifierare: 1
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71630000 Teknisk besiktning och provning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2: Ingenjör VVS
Intern identifierare: 2
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71630000 Teknisk besiktning och provning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 3: Ingenjör SÖ
Intern identifierare: 3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 4: Ingenjör A&K Arkitekt och konstruktion
Intern identifierare: 4
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde: 5 Byggledare husbyggnad
Intern identifierare: 5
Ytterligare klassificering (cpv): 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområde 6: Ingenjör EL- Tele
Intern identifierare: 6
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Delområde 7: Projektledare Anläggning
Intern identifierare: 7
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71630000 Teknisk besiktning och provning
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Delområde 8: Projektledare Bygg
Intern identifierare: 8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Delområde 9: Elrevisionsbesiktning
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71630000 Teknisk besiktning och provning