425132-2019 - ResultatSverige-Simrishamn: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenad för Kiviks nya avloppsreningsverk
Referensnummer: 19/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiviks ARV är beläget på del av fastigheten Mellby 3:121 strax söder om Kiviks tätort. Fastigheten har ett strategiskt bra läge vid Östersjön. avstånd till närmaste bostäder uppgår till minst 150 m. Den utökade verksamheten är planerad i direkt anslutning till befintlig anläggning. Området som den aktuella fastigheten ligger inom omfatta sav riksintresse för friluftsliv, kulturmiljövård, högexploaterad kust samt kustturism och friluftsliv.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen