425143-2019 - KonkurrensutsättningSverige-NORA: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Norr 2019
Referensnummer: 19/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Nora, Lindesberg, Hällefors och Ljusnarsbergs kommun bjuder härmed in till anbudsgivning gällande kommunernas behov av livsmedel. Samtliga upphandlande myndigheter är att ses som en enhet, anbud som lämnas gäller således för samtliga kommuner. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument inklusive bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information