425160-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltningsentreprenader av Larm‐ och säkerhetssystem
Referensnummer: Dnr 2018-00372
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningsentreprenader för samtliga anläggningstyper inom det säkerhetstekniska området, såsom brandlarm, utrymningslarm, inbrottslarm, passerkontrollsystem, kamerasystem mm, som enskilda system eller integrerade system oavsett fabrikat och typ.
Entreprenaden innefattar inställelsetider med felsökning och felavhjälpning enligt löpande felanmälan och överenskommelse, arbete förekommer även utanför normal arbetstid (jour).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen