425176-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Måltidsleveranser
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidstransporter
Referensnummer: KS/2021:305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun inbjuder er att inkomma med anbud i en reserverad upphandling avseende ramavtal för måltidstransporter.
Upphandlingen består av två (2) anbudsområden:
1. Matdistribution för ordinärt boende.
2. Mattransporter.
Inkomna anbud kommer att prövas och utvärderas för varje anbudsområde för sig. Anbud får lämnas för valfritt antal anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A - Matdistribution till ordinärt boende
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområdet avser leverans av kylda matportioner till brukare i deras hem inom Strängnäs kommun. Antagen leverantör ska verkställa alla beslut om matdistribution. Maten ska hämtas hos matproducenten, i beställarens kök inom centrala Strängnäs, och levereras till brukare. Upphandlingen omfattar enbart matleverans till brukare som har ett biståndsbeslut från beställaren och som bor i ordinärt boende.
Anbudsområde B - Mattransporter
Del nr: 2
Anbudsområdet avser transport av varm och kyld mat från tillagnings-/produktionskök till i huvudsak skolor, förskolor och särskilda boenden. Även transport av returgods ingår. Leverans av mat ska ske till särskilda boenden vid lunch och middag under veckans alla dagar. Leverans av mat ska ske till skola och förskola under måndag till fredag.