2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Statusinventeringar 2026
Beskrivning: Ramavtalet omfattar statusinventering av byggnader och lokaler inför underhåll, ombyggnation eller rivning. I uppdraget ingår okulär besiktning samt till vid behov förstörande provtagning och likvärdigt, dokumentation av byggnadsdelars skick samt bedömning av åtgärdsbehov. Ramavtalet omfattar även återbruksinventering med identifiering och dokumentation av byggprodukter och material som bedöms lämpliga för återbruk utifrån tekniskt skick, demonterbarhet och återbrukspotential. Avtal tecknas med en (1) leverantör.
Intern identifierare: SKAB2024-000222
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal Statusinventeringar 2026