425195-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Älvsjö: Almanackor eller agendor
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Almanackor, kalendrar och planeringssystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 44 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Almanackor, kalendrar och planeringssystem för personer med kognitiva funktionshinder.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22817000 Almanackor eller agendor, 30199790 Tidtabeller, 30199791 Planeringskalendrar, 30199792 Kalendrar, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner