425198-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Tingsryd: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Bilar 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tingsryd.
Nuts-kod SE212 Kronobergs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen gäller fullserviceleasing av 5 personbilar till Tingsryds kommun.
Kompletterande information:
Förfrågningsunderlaget hämtas hem från Tingsryds kommuns webbplats under adress http://tingsryd.se/om-kommunen/ekonomi/upphandlingar eller via www.opic.com
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling.
Observera: Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på http://tingsryd.se/om-kommunen/ekonomi/upphandlingar
Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen frågor och svar i TendSign men kan även skickas via e-post till helen.ostman@tingsryd.se
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydligande av förfrågningsunderlaget.
Sista dag för frågor är 26.12.2016.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34110000 Personbilar, 66114000 Finansiell leasing
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner