425206-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Suturer, Hemostatikum, Staples och Clips.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige, Västra Götalandsregionen.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser: Suturer, Ligaturer, Suturnålar, Hemostatikum (icke läkemedelsklassad) samt tillbehör till dessa. Staples, Clips och Clipstänger samt Benvax, Hudlim, Suturboots, Kärlband och dess tillbehör.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33100000 Medicinsk utrustning, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141120 Clips, suturer och ligaturer, 33141121 Kirurgiska suturer, 33141122 Kirurgiska häftklammer, 33141123 Behållare för skarpa föremål, 33141125 Kirurgisk suturmateriel, 33141126 Ligaturer, 33141127 Resorberbara hemostatika, 33141128 Suturnålar, 33141840 Hemostatika för tandläkarbruk, 33160000 Operationsteknik, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar, 33162200 Operationsinstrument
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängningsoption om 24 månader.