42522-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVB-hem för vuxna
Referensnummer: UH-2017-183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta uppdrag avser HVB-hem för vård av vuxna med missbruk och/eller psykisk ohälsa. Alla behandlingar som utförs syftar till att klienten ska kunna leva ett hälsosamt och självständigt liv.
Kommunen strävar efter att erbjuda klienterna sociala insatser som baseras på evidensbaserade metoder som exempelvis KBT-terapi och ADL-träning. En viktig del av boendet är bemötandet från personalen och att de har den utbildning som krävs för att klienten ska känna sig trygg och kunna få den vård som krävs för att efter behandling kunna leva ett självständigt liv.
Upphandlingen är delad i åtta olika avtalsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Behandling missbruk män, 12-stegsmetod/inriktning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behandling missbruk män, övriga behandlingsmetoder
Del nr: 2
Behandling missbruk kvinnor 12-stegsmetod/ inriktning
Del nr: 3
Behandling missbruk kvinnor, övriga behandlingsmetoder
Del nr: 4
Behandling missbruk män och kvinnor 12-stegsmetod/inriktning
Del nr: 5
Behandling missbruk män och kvinnor övriga behandlingsmetoder
Del nr: 6
Behandling samsjuklighet missbruk/psykisk ohälsa/neuropsykiatriska problem, samt läkemedelsassisterad behandling
Del nr: 7
Behandling spelmissbruk
Del nr: 8