See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lilla Livsmedelsupphandlingen
Beskrivning: Kommunerna Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud, Säffle och Åmål inbjuder Er att lämna anbud på lilla livsmedelsupphandlingen. Avropande enheter är kostenhet/måltidsenhet inom omsorg, skola och förskola i upphandlande kommuner, även övriga kommuners verksamheter och bolag kan komma att avropa från avtalet enligt särskild överenskommelse. Upphandlingen är uppdelad i fyra (4) olika kategorier. Kategorierna ett(1) två(2) och tre (3) kan man välja att lämna anbud per kategori och per kommun. Gällande kategori fyra (4) här ska man lämna på hela varukorgen till samtliga kommuner. Kategorier: 1. Potatis 2. Fisk oberedd 3. Bröd och konditori 4. Lilla varukorgen (mejeri,nötkött,fläskkött,charkprodukter,viltkött,potatis,rotfrukter,ärtor,lök,äpple,ägg,spannmål,honung och ekologisk kallpressad rapsolja) Utvärderingen görs genom det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Potatis Säffle
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15500000 Mejeriprodukter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15110000 Kött, 15111000 Nötkött, 15131200 Torkat, saltat, rökt eller kryddat kött, 15113000 Fläskkött, 15410000 Råa animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15894700 Charkuterivaror, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15831600 Honung, 03311000 Fisk, 03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter, 03221112 Morötter, 03221110 Rotfrukter, 03221113 Lök, 15331130 Bönor, ärtor, paprikor, tomater och andra grönsaker
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Potatis Åmål
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Lilla varukorgen Säffle, Åmål, Bengtsfors, Mellerud, Dals-Ed, Färgelanda
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Bröd och konditori Säffle
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Bröd och konditori Mellerud
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Bröd och konditori Dals-Ed
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Bröd och konditori Färgelanda
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Bröd och konditori Åmål
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Bröd och konditori Bengtsfors
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Fisk oberedd Säffle
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Fisk oberedd Åmål
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Fisk oberedd Bengtsfors
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Fisk oberedd Mellerud
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Fisk oberedd Dals-Ed
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Fisk oberedd Färgelanda
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112665:Lot:15