See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rengöring mattor och textila golv
Beskrivning: Syftet är att Leverantören ska utföra djuprengöring av textila golv samt fläckborttagning i Kundens lokaler och externa lokaler enligt detta avtal. Kunden eftersträvar en miljöanpassad drift och förvaltning av sina fastigheter med omgivande mark. Miljöanpassningen ska ge en inomhusmiljö utan negativa hälsoeffekter, hushållning med resurser samt i övrigt uppfylla allmänna hänsynsregler i Miljöbalken. Volym Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 4 500 000 SEK under avtalstiden inklusive optionsåren.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106646:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Parterna äger rätt att aktualisera förändringar i avtalet. Eventuella ändringar av och tillägg till detta avtal ska vara skriftliga och undertecknade av behöriga personer från båda parter.