425299-2016 - ResultatSverige-Växjö: Hjullastare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullastare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kod SE212 Kronobergs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kompletterande information:
Förfrågningsunderlag hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera: Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling
Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen frågor och svar i TendSign men kan även skickas via e-post till jan.hordegard@vaxjo.se
Frågor besvaras först under vecka 33 och 34 (15.8.2016 – 26.8.2016). Sista dag för frågor som gäller upphandlingsobjektet är 26.8.2016.
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34144710 Hjullastare
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.