Leveranser av Monopropylenglykol (MPG) till Kungsängsverket i Västerås
Referensnummer: Dnr 2021/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att successivt tillhandahålla Mälarenergis behov av MPG. Det omedelbara behovet som Mälarenergi har är 125 - 150 ton med minst 90 % MPG koncentration för leverans i mitten av juni 2021. Om normal drift sker kommer det att finnas ytterligare behov av 100 - 200 ton för leverans i oktober 2021.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen