425408-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Socialvård och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Daglig verksamhet/sysselsättning enligt LSS och SOL.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 25: Hälso- och sjukvård och socialtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sunne, Sunne kommun.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Daglig verksamhet för personer i yrkesverksam ålder som saknar förvärvsarbete och inte utbildar sig, enligt LSS och SOL samt Sunne kommuns riktlinjer, policys och beslut.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85312100 Tjänster för dagcentrer
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
20 platser enligt heltidsmått 30 timmar per vecka.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej