Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arrestantbevakning Region Nord
Referensnummer: A219.262/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75231210 Tjänster i samband med frihetsberövande
II.1.4.
Kort beskrivning
Polisregion Nord upphandlar nu viss del av personalbemanningen, genom en bevakningstjänst för arrestantverksamheten. Ramavtalet avser att vid bristsituationer tillgodose behovet av arrestvakt genom inhyrning av personal, för att säkerställa en god försörjning av aktuella tjänster.
Uppdragets karaktär förutsätter att antagna anbudsgivare tar ansvar för verksamheten samt självständigt genomför uppdraget och löser de problem och frågeställningar som uppkommer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A. Jämtland
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75231210 Tjänster i samband med frihetsberövande
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
B. Västernorrland
Del nr: B
C. Västerbotten
Del nr: C
D. Norrbotten
Del nr: D