425447-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Eldistributions- och reglerutrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fartygsanslutningar, kryssningsfartyg, Stadsgården, Stockholm II
Referensnummer: SH2021/432
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fartygsanslutningar för landkraft, s.k HVSC (Hight Voltage Shore Connection), benäms i denna upphandling som OPS (On Shore Power Supply). För anslutningarna som upphandlas gäller standard IEC 80005-1 samt IEC 80005-2, för anslutning av fartyg till det landbaserade kraftnätet. I uppdraget som upphandlas ingår i huvudsak el-stationer, anslutningsstationer, elarbeten, anläggningsarbete, grundläggning samt byggnation och konstruktion. Uppdraget innehåller även konstruktion och byggnation av en gestaltning för el-stationerna (containerlösning)
Upphandlingen är ett led i satsning och utveckling av Stockholms hamnar både kommersiellt och miljömässigt. Kopplat till anskaffningen finns uppsatta miljömål för minskade utsläpp från sjöfarten. Anskaffningen är delvis finansierad via EU-bidrag och bidrag från Naturvårdsverket.