425490-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flexibilitetsavtal effekt
Referensnummer: 21/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Öresundskraft har för avsikt att från kunder (alt parter verksamma inom) inom Öresundskrafts nätområde upphandla effekt-flexibilitet för vintersäsongen 2021/2022
Den nationella situationen som vi står inför, med kapacitetsbegränsningar från överliggande nät in till vår region, skapar ett behov av lokala lösningar för effekt-flexibilitet. Öresundskraft har därför för avsikt att upphandla och avtala om effekt-flexibilitet upp till sammanlagt 10 MW att nyttja vid lokala effekttoppar inom Öresundskrafts nätområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den nationella situationen som vi står inför, med kapacitetsbegränsningar från överliggande nät in till vår region, skapar ett behov av lokala lösningar för effekt-flexibilitet. Öresundskraft har därför för avsikt att upphandla och avtala om effekt-flexibilitet upp till sammanlagt 10 MW att nyttja vid lokala effekttoppar inom Öresundskrafts nätområde. Effekttopparna infaller ett fåtal timmar under vinterhalvåret, då elsystemet är som hårdast belastat. Det är även dessa få timmar som sätter gränsen för hur mycket Öresundskraft kan ansluta utan att överbelasta elnätet.
Effekt-Flexibilitet uppstår när en elnätskund gör ett avtalat och aktivt frånsteg från sin tänkta förbrukning eller produktion, till fördel för elsystemet. Det kan till exempel vara att flytta en energikrävande process till en annan tid på dygnet, eller att styra ner ventilation till halvfart alternativt att starta egen produktion under en begränsad tid.
För dig som elnätskund skapar Effekt - Flexibilitet ett värde genom den monetära ersättningen, den potentiella aktiva hållbarhetsinsatsen, varumärkesstärkande marknadsföring och det bidrar till kunskapsutveckling kring nyttjandet av interna effektresurser idag och i framtiden.
Maximal volym för ramavtalet är 10 000 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen äger Öresundskraft rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till den tidpunkt som Öresundskraft anger, se även avtalsvillkoren. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är 1 år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till 2 år, vid ett eller flera tillfällen.