Officiellt namn: Skolfastigheter i Stockholm AB (SISAB) Postadress: Box 47311 Ort: Stockholm Postnummer: SE-100 74 Land: Sverige Att: Lars Svensk E-post:lars-anders.svensk@sisab.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Arkitekttjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna ramavtalsupphandling avser arkitekttjänster för förskolor och skolor. Uppdragen avser projektering såväl nybyggnationer som ROT-arbeten. Den årliga uppdragsvolymen för samtliga arkitekttjänster (skolor och förskolor) kan uppskattas till c:a 80 000 timmar per år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.