425653-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-konsulter.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71323000 Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för VA-konsulter, uppdelat i 5 olika fackområden:
— VA-process,
— Styrkonsult,
— Bergteknik,
— Schaktfritt ledningsbyggande,
— Betongkonstruktion för VA-processanläggningar.
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling mellan Gryaab AB och Kretslopp och vatten.
Avrop på ramavtalet kan avse alla typer av uppdrag där behov av de redovisade tjänsterna förekommer, såsom enskilda projekt, drift, underhåll, processer, vattenverk, reningsverk, pumpstationer, reservoarer m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på ett eller flera fackområden.
Vi efterfrågar kompetens på handläggare- och specialistnivå.
Utöver handläggare och specialist kan vi i uppdrag komma att efterfråga ytterligare kompetenser som expert eller juniorkonsult. Dessa ersätts enligt överenskommelse beroende på uppdrag.
Vid behov kan vi komma att avropa övriga tjänster, se frivilliga tjänster under AUC.194. Pris för dessa tjänster kommer att begäras in vid avrop.