425683-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal -- Marina Plattformar
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandlingsstrategi ver 2. ersätter tidigare upphandlingsstrategi daterad 2020-11-17 pga tydliggörande av uppgifter.FMV avser upphandla ett arenaspecifikt ramavtal med flera leverantörer för tekniska konsulter avseende marina plattformar och inom tre (3) anbudsområden, Amfibiesystem, Trängfartyg och Ytfartyg. Ramavtalet innefattar konsultstöd inom skeppstekniska kompetenser avseende Marinens fartyg och båtar exempelvis korvetter, minröjningsfartyg, röjdykarfartyg, skolfartyg, stöd-träng- och bevakningsfartyg/båtar, fartyg och båtar inom amfibiessystemet samt skolor där material inom uppdragsområdet används i utbildningen. Ramavtalet innefattar tjänster där det krävs kunskap och erfarenhet inom skeppsteknik med fokus på plattformen och avses innefatta bland annat framtagande av tekniskt underlag, dokumentation, genomförande av utredningar och/eller framtagande av konstruktionsunderlag för byggnation och modifieringar, leveranskontroller, systemarbete.Primära uppdragsområden är: skrov, skrovutrustning, framdrivning och övriga maskinella installationer och elektriska installationer samt gränsytor såsom mekanik, infologisk, elektrisk mot vapen, strids och eldledning, sambandsinstallationer och avveckling av system. FMV och FM har årligen behov av konsulter inom området som bistår myndigheten i detta arbete. Marina ledningssystem ingår ej i detta ramavtal. Se vidare beskrivning av omfattning i bifogad bilaga.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71356000 Tekniska tjänster, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 280 000 000,00 SEK
exkl. moms