Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling samt hämtning av material för återvinning.
Referensnummer: Kst 2017/390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ett ramavtal för insamling och återvinning av metall, glas,plast,förpackningar,kontorspapper, tidningar, sekretessåtervinning etc. Avtalet innebär att anbudsgivaren ska hyra ut, samla in samt hämta kärlen.
Ramavtalet gäller för samtliga verksamheter inom Järfälla kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser ett ramavtal för insamling och återvinning av metall, glas, plast,förpackningar,kontorspapper, tidningar, sekretessåtervinning etc. Avtalet innebär att anbudsgivaren ska hyra ut, samla in samt hämta kärlen.