425694-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för genomförande av energikartläggning för stora företag och energideklarationer.
Referensnummer: 17/145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal att genomföra energikartläggning för stora företag enligt krav i lag (2014:266) samt energideklarationer enligt krav i Lag (2006:985) om energideklaration för byggnader och Förordning (2006:1592) om energideklaration för byggnader och gällande föreskrifter från Boverket. Rapportering i Boverkets energideklarationsregister. Länsvis indelning för anbudsgivning och genomförande. Ansvar för genomförande av energikartläggning för stora företag ingår i Distrikt 1 som omfattar A-län, AB-län och C-län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Distrikt 1 (A-län, AB-län + C-län)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar ramavtal att genomföra energikartläggning för stora företag enligt krav i lag (2014:266) samt energideklarationer enligt krav i Lag (2006:985) om energideklaration för byggnader och Förordning (2006:1592) om energideklaration för byggnader och gällande föreskrifter från Boverket. I uppdraget ingår även att rapportera in och godkänna dessa i Boverkets energideklarationsregister. Ramavtalet kommer att delas in länsvis för anbudsgivning och genomförande. Ansvar för genomförande av energikartläggning för stora företag ingår i Distrikt 1 som omfattar A-län, AB-län och C-län.
Del nr: Distrikt 2 (BD-län)
Del nr: Distrikt 3 (AC-län, Y-län, Z-län)
Del nr: Distrikt 4 (W-län, X-län)
Del nr: Distrikt 5 (T-län, U-län)
Del nr: Distrikt 6 (I-län)
Del nr: Distrikt 7 (D-län)
Del nr: Distrikt 8 (E-län, F-län, O-län, S-län) centralort Karlsborg
Del nr: Distrikt 9 (G-län, H-län, K-län)
Del nr: Distrikt 10 (L-län, M-län, N-län) centralort Lund
Del nr: Distrikt 11 (N-län, O-län, S-län) centralort Göteborg