Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultorganisation Tomasgårdens förskola och särskilt boende.
Referensnummer: UH-2017-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering av nybyggnation av förskola och särskilt boende. På bottenplan blir det en förskola för 100 barn och ett tillagningskök för ca 250 portioner. Våning 2 och 3 blir särskilt boende med 2 avdelningar per våning med 9 boenden på varje. Ny utemiljö till förskolan och ca 45 parkeringsplatser ska anläggas.
I befintlig byggnad ska ett tillagningskök demonteras och byggas om till kontor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arkitektur
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Installation
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 42416000 Hissar, skophissar, rulltrappor och rullramper, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 71314000 Energi och tillhörande tjänster
Projektering av installationsarbeten.
Storkök
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Projektering av storkök.
Fuktkonsult
Del nr: 4
Ytterligare CPV-kod(er) 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Fuktkonsultation.