426163-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för integrerad PET/MR.
Referensnummer: UH 2017/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tilldelningen avser tecknande av ett serviceavtal för en integrerad helkropps PET/MR-utrustning (Signa PET/MR). Serviceavtalet baseras på underhållsavtal LABU 12 för medicinteknisk produkt och tecknas för sju år med möjlighet till förlängning ett år i taget, dock längst till och med år 2027.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tilldelningen avser tecknande av ett serviceavtal för en integrerad helkropps PET/MR-utrustning (Signa PET/MR). Serviceavtalet baseras på underhållsavtal LABU 12 för medicinteknisk produkt och tecknas för 7 år med möjlighet till förlängning ett år i taget, dock längst till och med år 2027.