Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyddsvästar
Referensnummer: 2022/1318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar skyddsvästar till ordningsvakterna anställda vid Sveriges Domstolar för kontinuerliga avrop under avtalstiden. Upphandlingens totala omfattning framgår av upphandlingsdokumenten i sin helhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom Sveriges Domstolar finns idag ca 250 anställda ordningsvakter.