426189-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allmänläkartjänster till anstalter och häkten i region Stockholm.
Referensnummer: 2017-21216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster - EA25
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården i region Stockholm ska upphandla allmänläkartjänster till sju anstalter och två häkten, geografiskt placerade inom Stockholm län.
Information om upphandlingen:
Beskrivning av upphandling:
Kriminalvården genomför upphandling av allmänläkartjänster i region Stockholm för vård och behandling av Kriminalvårdens klienter på anstalterna Beateberg, Färingsö/Svartsjö, Norrtälje, Storboda, Täby och Österåker, samt på häktena Huddinge och Kronoberg. Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk utredning, diagnostik, rådgivning och behandling för klienter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen