MittSverige Vatten & Avfall AB genomför upphandling av borttransport och omhändertagande av slam från de kommunala reningsverken i Sundsvall, Timrå och Nordanstig. Mängden slam uppgår till totalt närmare 9 000 ton/år och transporterna sker normalt under vardagar året runt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport och omhändertagande av slam från de kommunala reningsverken i Sundsvall, Timrå och Nordanstig. Mängden slam uppgår till totalt närmare 9 000 ton/år och transporterna sker normalt under vardagar året runt.
Option om förlängning på ramavtalet finns, 1 + 1 år.