426345-2018 - PlaneringSverige-Söderhamn: Maskindiskmedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel och torkmedel för storkök
Referensnummer: 7745
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831210 Maskindiskmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar på uppdrag av kommunerna i Gävleborgs län (ej Sandviken) samt Älvkarleby kommun leverans av Maskindiskmedel och torkmedel för storkök för successivt uttag under avtalstiden.
OBS! detta är en planerad upphandling, innehåll & tidsplan kan komma att ändras fram till annonsering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen