426476-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagnings- och laboratoriematerial
Referensnummer: HSN/612/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Provtagnings- och Laboratoriematerial till Region Jämtland Härjedalen samt länets alla kommuner.
För kännedom:
Ansvarig upphandlare kommer vara frånvarande mellan den 22/8 - 4/9. Frågor som lämnas in under denna tid kommer besvaras den 5/9.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp 1 Venös vakuumrör, Pos 1-4
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen av upphandlingen framgår av Artikelspecifikationen.
Grupp 2 Venös förmonterad, Pos 5-6
Del nr: 2
Grupp 3 Venös Butterfly, Pos 7-12
Del nr: 3
Grupp 4 Venös Vakuumrör, Pos 13-30
Del nr: 4
Grupp 5 Kapillär, Pos 31-38
Del nr: 5
Grupp 6 Provtagningslancett, Pos 39-42
Del nr: 6
Grupp 7 Odling Pos 43 - 45
Del nr: 7
Grupp 8 Blododling Pos 46 - 48
Del nr: 8
Grupp 9 Provtagningsmtrl Övrigt Pos 49 - 65
Del nr: 9
Grupp 10. Provtagningsmtrl övrigt Pos 66
Del nr: 10
Grupp 11. Laboratoriematerial Pos 67 - 68
Del nr: 11
Grupp 12. Kapillär Pos 69 - 77
Del nr: 12
Grupp 13. Venös Butterfly Pos 78 - 79
Del nr: 13
Grupp 14 Laboratoriematerial Pos 80 - 105
Del nr: 14
Grupp 15 Provtagningsmtrl övrigt Pos 106 - 109
Del nr: 15
Grupp 16 Burkar Pos 110 - 122
Del nr: 16
Grupp 17 Pipettspets Pos 123 - 136
Del nr: 17
Grupp 18 Petriskålar Pos 137 - 141
Del nr: 18
Grupp 19 Platinös Pos 142 - 143
Del nr: 19