426497-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Photoelectron Spectroscopy
Referensnummer: UH2021_32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
The equipment is a system for a) development of
material analysis methods in the field of spectroscopy; b)
chemical analysis by photoelectron spectroscopy of buried
boundary layer.
The system consists of a vacuum system with X-ray light source
and photoelectron spectrometer together with sample holder
and peripherals for sample manipulation & cleaning (e.g.
argon ion sputtering to clean surfaces).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38433000 Spektrometrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen